یکی از قطعات کلیدی و مهم در یک سیستم گیمینگ ، کارت گرافیک یا پردازنده گرافیکی آن سیستم میباشد . همانند همه قطعات، این قطعه نیز شمارا برای انتخاب بین محصولات متعدد ، سردرگم میکند. چند سالیست که همزمان با داغ شدن بازار کارت گرافیک و پیشرفت آن ، نبرد بین دو شرکت سازنده پردازنده های گرافیکی نیز داغ شده است! اما قصد داریم در این مقاله با در کنار هم قرار دادن شاخصه های مختلف nvidia و AMD را مقایسه کنیم تا شاید انتخاب آسان تری در انتظار شما باشد. قدرت پردازش: در قدرت پردازش اگر بخواهیم رک و بی پرده سخن بگوییم همیشع انویدیا دست بالاتر را داشته و AMD به دنبال انویدیا برای رقابت با محصولات این شرکت دویده است! پرچم دار انویدیا RTX2080 TI با 11 گیگابایت فضای اختصاصی پردازش گرافیکی یک غول دست نیافتنی است! اما AMD نیز برای رقابت با سری RTX انویدیا، تمهیداتی اندیشیده و دست خالی نیست. برای مثال ای ام دی در CES 2019 از کارت گرافیک RADEON VII پرده برداشت که رقیب جدی RTX2080 است.

هزینه: در زمینه قیمت اما داستان کاملا متفاوت است و AMD کاملا بر انویدیا غالب شده است. البته این یه این معنا نیست که فروش این شرکت بیشتر است یا طرفداران آن بیشتر هستند بلکه این فقط یکی از شاخصه هایی است که برای خریدار مهم است و AMD دست بالاتر را دارد. البته نباید از این نکته غافل ماند که انویدیا و پرچم دارانش بدون تعارف قوی تر از ای ام دی هستند پس در نتیجه این بدیهی است که قیمت بیشتری داشته باشند. اما در کل برای گرافیک های میان رده، که تقریبا پرفورمنس یکسانی دارند AMD با قیمت کم تر، به طبع گزینه جذاب تری میباشد. اما انویدیا نیز برای باقی ماندن در رقابت این دسته از گرافیک ها، جا نماند و سری GTX1650 و 1660 را به بازار عرضه کرد. در رویداد E3 امسال AMD از قیمت کارت های میان رده خود نیز پرده برداشت. کارت های رده پایین تر سری 5700 با قیمت 380 دلار آغاز می شود، که نسبت به همتای خود یعنی RTX 2060 حدود 30 دلار گران تر است. اما قطعا نسبت به همتای انویدیا دارای پرفورمنس بالاتری است و در رزولوشن 1440p بهتر عمل می کند. از طرف دیگر Radeon RTX 5700 XT حدود 450 دلار قیمت دارد، یعنی بین 50 تا 150 دلار ارزان تر از RTX 2070s.
 
 
در کل اگر بخواهیم نتیجه نهایی را بگیریم روی کاغذ انویدیا یک سر و گردن بالاتر از AMD است اما همه شاخصه ها به همینحا ختم نمیشوند برای مثال AMD به طور کامل با سیستم عامل مکینتاش سازگار است اما انویدیا به هیچ عنوان در این زمینه قابل اعتماد نیست در نتیجه برای گرافیست های حرفه ای که از محصولات اپل استفاده میکنند، گرافیک های AMD یک فرشته نجات محصوب میشود! در کل هر دو شرکت در تمامی زمینه ها حرف های زیادی برای گفتن دارند اما انویدیا بر طبق آمار محبوب کابران است چیزی که در آزمایشات قدرت نیز مشهود است.