از گذشته تا به کنون در زمینه انتخاب پردازنده های رایانه، تنها گزینه هایی که به ذهن ما خطور میکند،
اینتل(intel) و ای ام دی (AMD) است.
در زمینه جمع کردن رایانه شخصی ، لیست بلند بالایی از قطعات وجود دارد که باید انتخاب شوند و از همه مهمتر پردازنده مرکزی است که همچون
مغز متفکر و یکپارچه کننده قدرت عمل میکند.
اینتل از دهه هفتاد میلادی وارد صنعت پردازنده شد و الحق که از آن زمان تا به کنون اکثر قریب به اتفاق بازار را همواره در اختیار داشته است.
شرکت AMD نیز اما بازار مختص به خود را دارد،با این که بالا ترین سهم این شرکت در بازار کامپیوتر مربوط به سال 2006 بود که AMD فقط 22 درصد بازار را در اختیار داشت اما تقریبا میتوان گفت که تمامی پردازنده های موبایل های شخصی را این شرکت تولید میکند . نفوذ AMD به این جا ختم نمیشود و کنسول های به روز بازی نیز همچون xbox one و play station4 نیز از پردازنده AMD بهره میبرند.
اکثر افراد در زمینه انتخاب پردازنده بر سر دوراهی قرار میگیرند.حال قصد داریم یکبار برای همیشه
این موضوع را از زوایای مختلف بررسی کنیم.

تعداد هسته:
طرفداران AMD مزیت را در تعداد بیشتر هسته پردازشی میبینند و در واقع نیز این شرکت در تعداد هسته بیشتر ،دست بالاتری نسبت به اینتل دارد.
به نظر میرسد که AMD با هسته های بیشتر عملکرد بهتر و سریع تری داشته باشد اما آزمایشات دقیقا خلاف این را اثبات کردند. اینتل با هسته های کمتر، عملکرد کلی سریع تری نسبت به AMD دارد. اینتل به سبب تعداد هسته کمتر ، دمای کمتری نسبت به پردازنده های سری AMD Ryzen تولید میکند اما از این موضوع نگذریم که هسته های بیشتر ای ام دی در زمان مالتی تسکینگ به طبع عملکرد بهتری از خود نشان میدهند.

گرافیک مجتمع:
ای ام دی دیر تر از اینتل پا به این عرصه گذاشت اما اکنون بر طبق آزمایشات و نظر سنجی ها عملکرد خیره کننده ای دارد و از ینتل پیشی گرفته است. اما اگر قصد اجرای بازی های سنگین را دارید، مشهود است که نیاز به یک پردازنده گرافیک مجزا دارید. این همان جایی است که اینتل خودنمایی میکند زیرا اینتل از قدرت خام بیشتری بهره میبرد و در کنار یک کارت گرافیک مجزا عملکرد بسیار بهتری خواهد داشت.

شرکت AMD با ورود به عرصه تولید پردازنده گرافیکی علاوه بر جدال با اینتل وارد یک نبرد با انویدیا، غول گرافیکی این روز ها شد و عملا هم موفق ظاهر شد و علی رقم این که درصد خیلی بالایی از بازار تحت سلطه انویدیا است ، AMD نیز با گرافیک های سری RADEON خواهان های متخص خود را دارد که این رقابت را به ودی در غالب یه مقاله مجزا در تکجیبل به صورت تخصصی بررسی خواهیم کرد . خلاصه که انتخاب پردازنده در وهله اول کار سختی به نظر میرسد اما با شناخت نیاز های خود و انتظارات از سیستم خود میتوانیم پردازنده مد نظر خود را از میان ده ها محصول این دو غول صنعت پردازنده انتخاب کنیم. در تصویر بالا مزیت های هر سری را عنوان کردیم، انتخاب نهایی با شماست که بر طبق نیاز پردازنده مد نظر خود را دست چین کنید. امیدواریم این مطلب مفید فایده واقع گردد.