همه ساله در اواخر بهار و خرداد ماه، شرکت اپل نسخه بتا یا آزمایشی از سیستم عامل جدید خود را که با سری جدید محصولات این شرکت در اواخر تابستان منتشر میشود را ،در دسترس عموم قرار میدهد. این نسخه ،آزمایشی بوده و انتظار میرود سرشار از باگ های کوچک و بزرگ باشد و برای همین موضوع اپل آن را منتشر میکند تا کاربران ، باگ ها و حفره های امنیتی را شناسایی و به اپل گزارش کنند تا این شرکت نسبت به بهبود آن مشکلات اقدام کند. 

در این مقاله قصد داریم تا نگاهی کلی به ظاهر و تغییرات سیستم عامل جدید اپل بیندازیم پس با تکجیبل همراه باشید!

 

انقلابی در دسترسی !

در نسخه جدید سیستم عامل پر طرفدار اپل، تغییرات زیادی به چشم میخورد که  یکی از این ویژگی ها ، راحت شدن دسترسی به برنامه ها و محتوای آن هاست.که در ادامه به صورت کلی نگاهی به همه آن ها خواهیم انداخت. 

اپل در این نسخه ویجت هایی را ارائه کرده که بسیار کابردی است، برای مثال شما دیگر برای فهیمدن وضع آب و هوا نیازی نیست داخل اپلیکیشن weather شوید ، میتوانید از روی صفحه اصلی یک پیش نمایش از داده های برنامه مد نظر خود داشته باشید. 

 

 

همانطور ک در تصاویر مشخص است این ویجت ها دسترسی را بسیار ساده میکنند طوری ک در اکثر مواقع که شما احتیاج به یک پیش نمایش دارید، در وقت شما و در بلند مدت با کمتر شدن مراجعات به برنامه ها در مصرف باطری صرفه جویی میکند.
قابلیت دیگری که اضافه شده، به شما این امکان را میدهد که هر صفحه ای از home screen که به آن نیاز ندارید نمایش داده نشود


در ادامه راحت شدن دسترسی برای کاربران، اپل صفحه ای ارائه کرده که app library نام دارد.
در این بخش دستگاه به صورت هوشمند همه ی اپلیکیشن ها را بر اساس کاربرد، میزان استفاده،
پیشینه دانلود وغیره دسته بندی میکند تا شما راحت تر به ان ها دسترسی داشته باشید.
برای رفتن به این بخش میبایست در صفحه آخر homa screen به سمت راست بروید و به اپلیکیشن های دسته بندی شده دسترسی پیدا کنید

‏ back tap چیست؟
نو آوری جدید اپل مورد توجه خیلی از کاربران قرار گرفت، این قابلیت به شما این امکان را میدهد که با ضربه زدن یا تپ گردن پشت گوشی دستورات مختلفی را به گوشی بدهید همانند: اسکرین شات،
قفل شدن گوشی ، بازگشت به صفحه اصلی و …
این قابلیت از سنسور ژیروسکوپ استفاده میکند اما در نسخه بتا، از آیفون xبه بعد دارای این قابلیت هستند ،باید صبر کرد تا دید در نسخه اصلی که اواخر تابستان منتشر میشود اپل برای نسل های پایین تر هم این امکان را فراهم می آورد یا خیر.


یک نکته جزیی ک لازم به ذکر است این است که ،
اپل برای افزایش امنیت و هوشیاری کاربران ، یک
ریزه کار اضافه کرده به این صورت ک اگر اپلیکیشنی از دوربین، میکروفون و موقعیت شما استفاده کند ، اپل با یک دایره رنگی کوچک در کنار باطری به شما اطلاع میدهد .
حتی اگر موقع این اتفاق حواستان جمع نبود ، با مراجعه به کنترل سنتر میتوانید از آخرین استفاده از این ابزار ها مطلع شوید.

تغییرات ظاهری جزیی دیگری نیز به چشم میخورد،
اکثر اپ ها غالب جدیدی را دارا شدند و شکل و شمایل آن ها با نسخه قبلی تفاوت هایی دارد که ما با مقایسه آن ها به این نتیجه رسیدیم ک این تغییرات بد نبوده و زیبایی نسبتا قابل قبولی نسبت به قبل به اپ ها بخشیده.
تغییرات جزیی دیگری نیز در زمینه پیام رسانی و مموجی ها ارائه شده که همه و همه نوید یک سیستم عامل قابل قبول و خوش استقبال را میدهد!
این بررسی به صورت کلی از دید کاربری بود.
برای برسی کارشناسی باید تا انتشار نسخه اصلی منتظر ماند اما با این حال تجربه چندین روز کار با
نسخه جدید ، تجربه ای دلچسب بود البته جدای باگ ها و افزایش مصرف باطری که امید واریم در نسخه اصلی اپل فکری به حال آن ها کرده باشد!
امیدوارم این مطلب ، براش شما مفید واقع گردد.