بلاخره پس از چند روز تأخیر Play Station 5 یا همان PS5 در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۹ معرفی شد.

 PS5 در دو نسخه Play Station 5 و Play Station 5 Digital Edition ساخته شده که در نسخه Digital Edition فاقد درایو نوری است و گیمر ها باید بازی ها را به صورت دیجیتالی از Play Store خریداری کنند.

مهمترین نکته که تفاوت بسیار بزرگی نسبت به نسل های قبل ایجاد میکنه اجرای بازی ها با ۱۲۰ FPS و بیشتر درکنار ۱۲۰ Hz خروجی تصویر میباشد.

در این کنسول قدرتمند از سی پی یو ۸ هسته ای ای ام دی ذن ۲ (AMD Zen 2)با فرکانس متغیر ۳/۵ گیگاهرتز (GHz)استفاده شده است.

حافظه ۱۶ گیگابایتی این کنسول نیز از نوع GDDR6 و فضای ذخیره ساز داخلی نیز یک اس اس دی (SSD) ۸۲۵ گیگابایتی میباشد. این کنسول از خروجی ۸ کی (8K) نیز پشتیبانی میکند.

 در کنار این کنسول زیبا دسته ای با نام DualSense نیز قرار دارد که قابلیت هایی همانند Haptic feedback را دارد این قابلیت لرزش ها را دقیق تر و قابل فهم تر به بازیکن منتقل میکند و عملکرد بهتری نسبت به DualShock 4 دارد.

 این دسته از قابلیت Adaptive Triggers نیز بهره میبرد که مخصوص دکمه های L2 و R2 میباشد،این قابلیت بسیار شگفت انگیز در هنگام نیاز دکمه های مخصوص را سخت و نرم میکنند تا حس های طبیعی به بازیکن بدهد.

در مورد بازی ها نیز شرکت های سازنده ی بازی ها اعلام کرده اند که بازیکنان میتوانند بازی های خود را با یک به روزرسانی رایگان به نسخه PS5 تبدیل کنند و بازی خود را در کنسول جدید ادامه دهند. گیمر ها نیز هنگام بازی انلاین میتوانند به گیمر های پلی استیشن ۵ بپیوندند.